Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie

Relacja z konferencji „Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach. Historia i Zabytek”

W dniu 22 lipca 2022 w Chwarszczanach odbyła się konferencja pod tytułem "Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach. Historia i Zabytek".

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Starosta Myśliborski.

Konferencja rozpoczęła się zwiedzaniem dawnej kaplicy templariuszy, a obecnie kościoła pw. Św. Stanisława Kostki.

Cykl referatów rozpoczął dr hab. Edward Rymar, prof. US swoim wykładem Templariusze chwarszczańscy w źródłach pisanych i komentarzach, w którym przeprowadził uczestników przez zawiły labirynt faktów i przypuszczeń dotyczących początków obecności zakonników w Chwarszczanach. Kalendarium wydarzeń chwarszczańskich przedstawione przez dra Przemysława Kołosowskiego sięgnęło daleko poza czasy obecności templariuszy, do czasów dzisiejszych. Kolejne wystąpienia dotyczyły już zróżnicowanych zagadnień związanych ze świątynią w Chwarszczanach. Jeszcze przed przerwą mgr Błażej Skaziński wspaniale przedstawił historię malowideł ściennych w kaplicy oraz różnych metod ich konserwacji i zmian jakim podlegały na przestrzeni wieków.

Po przerwie goście konferencji mogli wysłuchać łączonego wystąpienia przedstawicieli Biura Dokumentacji Zabytków  w Szczecinie. Mgr Kamila Wójcik opisała dotychczasowe i planowane działania zmierzające do wpisania kaplicy templariuszowskiej w Chwarszczanach na listę Pomników Historii, natomiast mgr inż. arch. Krzysztof Tymbarski przedstawił wyniki cyfryzacji fotogrametrycznej obiektu przeprowadzonej przez naszą instytucję. Referat dra inż. Macieja Małachowicza Nowe spojrzenie na kaplice w Chwarszczanach pomógł słuchaczom zrozumieć jak ważne są badania architektoniczno-konserwatorskie dla wyjaśnienia historii budynku, zmian następujących w trakcie jego istnienia, ich kolejności oraz metod poszukiwań pierwotnych form i rozwiązań architektonicznych. Kornel Grabowski i Dariusz de Lorm ze stowarzyszenia Templum opowiedzieli o zawiłych losach ołtarza z dawnego kościoła templariuszy w Oborzanach, wyjątkowego dzieła, którego autorem jest Lucas Cranach młodszy, a do którego dostęp jest ograniczony z powodu przedłużającego się ponad miarę procesu konserwacji. Ostatnim wystąpieniem był drugi referat prowadzącego konferencję dra Przemysława Kołosowskiego na temat dotychczasowych odkryć archeologicznych dotyczących templariuszy i początków kaplicy w Chwarszczanach.

Celem konferencji było przedstawienie możliwie najszerszej publiczności kaplicy w Chwarszczanach, jej historii zarówno tej dawnej, jak i najnowszej. W tym celu transmitowana ona była na żywo w internecie, gdzie cieszyła się sporą popularnością.