Z satysfakcją informujemy, że Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie jest beneficjentem programu MKiDN 2022 – Kultura Cyfrowa, zadanie „Cyfryzacja katedry kamieńskiej – podróż przez 900 lat chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim”. Program dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego na rok 2022.
Podstawowym celem projektu jest wierne, cyfrowe, trójwymiarowe i wirtualne odtworzenie architektury konkatedry w Kamieniu Pomorskim (z zewnątrz i wewnątrz) oraz wybranego zbioru 50 zabytków ruchomych (malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego) w oparciu o najnowsze technologie pomiarowo-wizualizacyjne i mix wirtualnej rzeczywistości oraz udostępnienie jego wyników i wiedzy o tym unikatowym zasobie.
Niemal 900 lat temu, w 1124 r. św. bp. Otton z Bambergu wyruszył z misją chrystianizacyjną na Pomorze, w trakcie której ochrzcił ludność m.in. Kamienia Pomorskiego. W 1140 r. papież Innocenty II konsekrował biskupa pomorskiego Alberta, który na swoją siedzibę obrał Wolin. Najazdy duńskie skłoniły biskupa Konrada w 1175 r. do przeniesienia swojej siedziby do Kamienia. W 1176 r. rozpoczęto budowę katedry. To najstarsza i najcenniejsza budowla sakralna pobrzeża Bałtyku, ze wschodnią częścią o cechach romańskich, i wczesnogotyckich, z wirydarzem i wieżą. Katedra – Pomnik Historii jest unikatowym zabytkiem pełnym dzieł sztuki, stanowiąc egzemplifikację historii i dumy narodowej w sferze materialnej i duchowej.
Partnerami projektu są:
Parafia rzymskokatolicka pw. Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, Muzeum Archidiecezjalne w Szczecinie, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim i Fundacja Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego z Gorzowa Wielkopolskiego.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przedstawiającej początki prac.