Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Skansenprzydrodze.pl

Odwiedź wirtualny, interaktywny, skansen z zabytkami.

Wirtualnakolegiatastargard.pl

Kliknij "Więcej" i zobacz cyfryzację perły gotyku zachodniopomorskiego.

Iwiecino.pl - wirtualny spacer

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania zabytków na naszej stronie tematycznej iwiecino.pl.

Konferencja „Niedoceniane dziedzictwo. Zabytki przemysłu i techniki Pomorza Zachodniego”

16 września 2022 r. w ramach Europejskich/Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w szczecińskim Stołczynie odbyła się konferencja „Niedoceniane dziedzictwo. Zabytki przemysłu i techniki Pomorza Zachodniego”. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM.

Konferencja rozpoczęła się od wręczenia dr Paulinie Romanowicz – prezesce Stowarzyszenia, honorowego dyplomu „Swojskie Zabytki”, przyznawanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za szczególne zasługi w ochronie dziedzictwa kulturowego województwa zachodniopomorskiego.

Dr Paulina Romanowicz, archeolog w Instytucie Archeologii i Etnografii PAN w Ośrodku Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie, autorka licznych publikacji naukowych, kierownik projektów naukowych realizowanych w ramach programów MKiDN. Wyróżniona została m. in. za wieloletnią pracę na rzecz upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym i historycznym dzielnicy Stołczyn w Szczecinie. Poprzez szeroko zakrojone działania Pani Pauliny Romanowicz na rzecz lokalnej społeczności, dawni i obecni mieszkańcy Stołczyna w Szczecinie na nowo odkrywają historię swojej dzielnicy.

Dyplom w imieniu Marszałka wręczyła Agnieszka Osiak z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Tematem przewodnim konferencji było dziedzictwo przemysłowe Pomorza Zachodniego. O zabytkach epoki industrialnej referaty wygłosili:

  • Aleksandra Hamberg-Federowicz Dziedzictwo betonu historycznego w świetle rozwoju przemysłu cementowego na Pomorzu Zachodnim,
  • dr Wojciech Feliński Miejsca_ludzie_przedmioty. Dziedzictwo szczecińskiej marki Stoewer,
  • dr Paulina Romanowicz Gliniane fortuny – cegielnie na Stołczynie,
  • dr Przemysław Krajewski Status: to skomplikowane, czyli o związku archeologii z hydrotechniką uwag kilka,
  • Paweł Bokszczanin Historia linii kolejowej nr 406 ze szczecina do Trzebieży.

Na zakończenie uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w dyskusji oraz w „spacerze industrialnym” z przewodnikiem.

Więcej informacji o wydarzeniu i stowarzyszeniu znajdziesz na Facebooku: Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM.

Autorzy zdjęć:

  • Paulina Romanowicz,
  • Paweł Bokszczanin,
  • Kamila Hołody,
  • Agnieszka Osiak.

Banery/Logo